BLOG

Agencja Reklamy
Elposter Jolanta Olszewska
tel. 515 871 922

Po drodze z fotografią

Zaczęło się jak zazwyczaj się zaczyna, niewinnie, niepostrzeżenie, nie wiadomo kiedy. Pierwsza lustrzanka, pierwsze zlecenia… Pierwsze zauroczenie fotografią, a może fotografiką, zamieniło się w stabilny związek, ze wszystkimi jego blaskami i cieniami. Wspominam jeden z sukcesów. Link do powyższego poniżej:

https://ndawards.net/winners-gallery/nd-awards-2021/professional/portrait/hm/15286/

https://annualphotoawards.com/winners/apa-2021/award/portrait/honorable-mention/1659

Kolorowy problem, CMYK i RGB

Dlaczego pliki w RGB nie nadają się do druku? Skąd wziął się model RGB i jak to się ma do drukarskiego CMYK’a? I o czym należy pamiętać tworząc grafikę na potrzeby druku? Czyli powszechna wiedza o barwnych wrażeniach i kolorach systemowych.

Barwa to swego rodzaju iluzja. Człowiek odbiera niektóre fale światła odbite od przedmiotów i nadaje im nazwy. Fale te nie mają kolorów i przedmioty też ich nie mają.  To, jak je widzimy zależy od działania naszego zmysłu wzroku i odbierania bodźców przez system nerwowy.  Nieco dokładniej opisując, w siatkówce naszego oka umieszczone są komórki światłoczułe zwane czopkami, które rejestrują pewien zakres promieniowania elektromagnetycznego o konkretnej długości. Każda widzialna długość fali ma swoją barwę. Najdłuższa jest fala o barwie czerwonej, następnie pomarańczowa, żółta, zielona, niebieska i najkrótsza,  fioletowa. Przedmioty pochłaniają lub odbijają fale w różnym stopniu i pod różnym kątem. Jeśli odbiciu ulegnie cała wiązka światła – oczom ukaże się biel. Jeśli wszystkie fale zostaną pochłonięte – zobaczymy czerń. Jeśli przedmiot określimy jako czerwony, to dlatego, że odbił on tylko falę najdłuższą (czerwoną). Fale oczywiście mieszają się, załamują pod różnymi kątami i tworzą wiele barw i odcieni.

Czytaj dalej