BLOG

Agencja Reklamy
Elposter Jolanta Olszewska
tel. 515 871 922

Monitor graficzny EizoEIZO

Sprzęt zakupiony. Monitor graficzny EizoEIZO ColorEdge CG247 skalibrowany. Tablet graficzny Wacom Intuos zainstalowany. Licencje na oprogramowanie z pakietu Adobe i Corela wykupione. Komputer superszybki i supermocny daje radę ze skomplikowanymi projektami graficznymi.

Czytaj dalej

Kolorowy problem, CMYK i RGB

Dlaczego pliki w RGB nie nadają się do druku? Skąd wziął się model RGB i jak to się ma do drukarskiego CMYK’a? I o czym należy pamiętać tworząc grafikę na potrzeby druku? Czyli powszechna wiedza o barwnych wrażeniach i kolorach systemowych.

Barwa to swego rodzaju iluzja. Człowiek odbiera niektóre fale światła odbite od przedmiotów i nadaje im nazwy. Fale te nie mają kolorów i przedmioty też ich nie mają.  To jak je widzimy zależy od działania naszego zmysłu wzroku i odbierania bodźców przez system nerwowy.  Nieco dokładniej opisując, w siatkówce naszego oka umieszczone są komórki światłoczułe zwane czopkami, które rejestrują pewien zakres promieniowania elektromagnetycznego o konkretnej długości. Każda widzialna długość fali ma swoją barwę. Najdłuższa jest fala o barwie czerwonej, następnie pomarańczowa, żółta, zielona, niebieska i najkrótsza  fioletowa. Przedmioty pochłaniają lub odbijają fale w różnym stopniu i pod różnym kątem. Jeśli odbiciu ulegnie cała wiązka światła oczom ukaże się biel. Jeśli wszystkie fale zostaną pochłonięte zobaczymy czerń. Jeśli przedmiot określimy jako czerwony, to dlatego, że odbił on tylko tę najdłuższą, czerwoną. Fale oczywiście mieszają się, załamują pod różnymi kątami i tworzą wiele barw i odcieni. Nie będziemy jednak zgłębiać nauki o teorii koloru.

Czytaj dalej